Sözler mahkûm eder mi?

Novartis İlaç'tan ürtiker hakkında bir farkındalık kampanyası.

0

Deride kabarık, kızarık, kaşıntılı döküntülerle kendini gösteren bir cilt hastalığı olan ürtiker (halk arasında bilinen adıyla kurdeşen), aniden gelen ataklar ve ciltte yarattığı görüntülerden ötürü insanların işinde ve sosyal hayatında rahatsız edici sözlere ve bakışlara maruz kalmasına yol açıyor. Kimileri bu bakış ve sözlerden kaçmak için adeta evine mahkûm oluyor ve hayata karışamıyor.

Novartis İlaç ise Dermato İmmünoloji & Alerji Derneği ve FCB Health Reaktör İstanbul işbirliğiyle, ürtiker hastalığı hakkında bilgi sahibi olmadan sarf edilen rahatsız edici sözlerle insanların evlerine nasıl mahkûm edildiğini dikkat çekici bir şekilde anlatmak adına bir farkındalık projesine imza attı.

4 Ekim’de başlayan proje kapsamında Buyaka AVM içerisinde, ürtiker hastalarının günlük hayatta maruz kaldıkları rahatsız edici sözlerden oluşan bir hapishane yaratıldı. Üç saat süren etkinlikte Asuman Dabak, kolundaki ürtiker makyajıyla birlikte bu hapishaneye girdi ve ürtiker hastalarının yaşadıkları psikolojik durumu canlandırdı.

Etkinlik boyunca panoda ve panoya yerleştirilen tweet duvarı ekranından ziyaretçilere #senindilinde etiketiyle ürtiker hastalarına destek mesajlarını paylaşmaları, ürtiker farkındalığına destek olmaları, hayata karışmak isteyen hastalara yardımcı olmalarına yönelik mesaj verildi. Destek tweet’leri atıldıkça, hapishaneyi oluşturan sözler teker teker kaldırıldı ve Asuman Dabak hapishaneden çıkarıldı.

18 Ekim’e kadar devam edecek Ürtiker Hapishanesi kampanyasının filmi şu ana kadar yaklaşık 5 milyon görüntülenme elde etti. Kampanya ilk yedi günü içerisinde, ürtikeri daha önce duymamış yaklaşık 3 milyon 275 bin insanı ürtiker hastalığıyla tanıştırdı.