Kriz iletişimi nedir, nasıl yapılmaz?

İletişimcilerden kriz iletişimi tavsiyeleri.

Bu bölüm için kalemi eline alan, sektörün tecrübeli iletişimcilerinin tavsiyeleri krizin apansızlığına karşı hazırlıklı olmaya; krizin henüz gerçekleşmeden önüne geçmek için gereken önlemleri almaya odaklanıyor. Krizin her an ve beklenmedik şekillerde vuku bulabileceğinin farkında olmak, buna uygun bir refleks geliştirmek ise iletişimcilerin hemfikir oldukları bir diğer nokta. Hedef kitle karşı samimi, işbirliği yapılan iletişimciye karşı ise dürüst olmak da
olası bir krizle başa çıkabilmek için elzem addedilen reflekslerden.

Krizlerden mümkün olduğunca az darbeyle çıkmak isteyen markaların dikkat etmesi gerekenler için buyurun…

 • Marifet; krizi yönetmek değil. Krizi öngörecek, engellemek için üzerine düşen tüm görevleri yerine getireceksin. Kriz senaryolarına göre hazırlık yapacaksın.
 • İşinin erbabı deneyimli bir iletişim danışmanlığı şirketi ile uzun soluklu çalışacaksın. İletişim ortağını tüm iş ve planlama süreçlerine dahil edeceksin, sırlarını paylaşacaksın, özellikle de yumuşak karnını saklamayacaksın.
 • Güven sorununun ve toplumsal hassasiyetin zirve yaptığı günümüzde, her an krize gebe olduğun gerçeğini unutmayacaksın.
 • Krizlerin, dijital ve sosyal medyanın itici gücüyle, kasıtlı veya kasıtsız olarak hızla kontrolsüz bir biçimde yayılabileceğini ve geçmişteki olumsuz izlerle harmanlanabileceğini unutmayacaksın. Krizlerin aleni ve alevli bir şekilde yaşandığını bileceksin.
 • Hedef kitle ve paydaşlarına sürekli kulak vereceksin. Hukuku, siyaseti, ekonomiyi, toplumsal hassasiyetleri dikkate alacaksın. Samimi, güvenilir, dürüst, net ve itibarlı veriye dayalı iletişim kuracaksın.
 • Krizini yönetirken, paydaşlarının yanında olmalarını istiyorsan; önden ilişki ve güven yatırımı yapacaksın.
 • Kriz anında paniklemeyecek; hazırlık planındaki aksiyonları sakin bir şekilde hayata geçireceksin.
 • Kriz anında önce hasar tespiti yapacaksın. Duygularınla değil, hazırlık sürecinde aldığın stratejik kararlarla tek bir koordinasyon merkezinden iletişimi yöneteceksin.
 • Haksız isen saklanmayacaksın. Samimiyetle, telafisi için çalışacağını söyleyeceksin. Konuyu yakından takip edecek ve sözünde duracaksın.
 • Sadece kısa vadeli çözümlere odaklanmayacaksın. Kriz sonrası hasar tespitine bağlı olarak orta ve uzun soluklu iletişim stratejileri benimseyecek ve istikrarla sürdüreceksin.
 • Sizin gazeteci tanıdıklarınız vardır, bu haberi durdurun demenin anlamı yok, sosyal medya var artık.
 • En iyi kriz iletişimi kriz çıkmadan önlemektir, kriz planı yapın.
 • Hızlı davranın ama panik yapmayın, kriz için pratik yapın,
 • Gerçeğin tamamını PR ajansınızla paylaşın.
 • Yalan söylemeyin, sonrası daha kötü olur.
 • Avukatlardan önce iletişimcileri devreye sokun.
 • Özür dilemekten çekinmeyin ve yanlışınızı düzeltin.
 • Kriz yönetimi krizden önce başlar. Bir ayağı itibar yönetimi diğer ayağı ise kriz alanlarının belirlemesi ve risklere karşı önlem alınmasıdır. Herhangi bir kriz durumu olmasa da kurum ve/veya markaların tüm paydaşları nezdinde itibar yönetimine öncelik vermeleri, kendileriyle ilgili doğru ve bütünlüklü bir algı oluşturmaları gerekir. Diğer yandan potansiyel kriz alanlarının tespiti, risk barındıran durumların ortadan kaldırılması için gerekli iyileştirmelerin yapılması son derece önemlidir. Bu hazırlıkların eksikliği kurum ve markaları krizler karşısında kırılganlaştırır.
 • Bir diğer önemli hazırlık ise her kurum ve markanın kriz yönetim kitapçığını hazırlaması, kriz anında karar mekanizmalarının nasıl işleyeceğini belirlemesidir. Kriz yönetim kitapçığında, kriz dereceleri, kategorik olarak nasıl aksiyonlar alınacağı ve bu aksiyonların alınmasından kimlerin hangi derecede sorumlu olacağı, gerekirse sözcülüğü kimin yapacağı belli olmalıdır. Sözcüler ve kritik personel mutlaka kriz eğitimi almalıdır. Bir krizden daha kötü olan şey, yönetilemeyen ya da kötü yönetilen krizdir.
 • Hiçbir krizin kitapta yazdığı gibi gerçekleşmediğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle kriz yönetimi ekibinin aynı zamanda inisiyatif alabilen, evrensel değerlere ve toplumsal hassasiyetlere hakim, olayın koşullarına göre doğru ve duyarlı bir bakış geliştirecek kişilerden kurulması gerekir. Krizlerin olumsuz etkilerini katlayan en önemli hatalardan biri de duyarlı hamleler yerine “akıllı” hamlelerle toplumun tepkisini çekmektir.
 • Kurum veya markaya kriz yönetimi ve iletişimi hizmeti veren ajansın olayın tamamıyla ilgili doğru, eksiksiz ve anında bilgilendirilmesi de bir diğer önemli husustur. Ajansın bilgilendirilmesindeki bir eksiklik ya da yanlışlık, doğru yönetim ve iletişim adımlarının atılmasında büyük sapmalara ve dolayısıyla krizin büyümesine neden olabilir.
 • Kriz potansiyeli taşıyan konunun kurumun veya markanın kendi eliyle büyütülmemesi de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kurum ve markaların, henüz kriz addedilmeyecek şikayetler veya kısıtlı bir çevrede kalmış olumsuz konularla ilgili paniğe kapılıp kamuoyu açıklaması yapması da önlenmelidir. Bu noktada iletişim danışmanlığı ajansının deneyimine güvenmek gerekir.

Kaynak: MediaCat

Sosyal Medya’ya Gelen Yenilikler

YouTube

Las Vegas’ta gerçekleşen saldırının ardından YouTube, arama algoritmalarını daha güvenli ve doğru hale getirmek için çalışmalar yapıyor.

YouTobe’dan iPad ve iPhone’lar için beklenen güncelleme geldi. Videoları iMessage üzerinden açabilmek ve paylaşabilmek artık daha hızlı ve kolay. Aynı zamanda videolar, YouTube uygulamasını açmadan iMessage üzerinden izlenebilecek.

WhatsApp

WhatsApp yeni emoji paketi yayınlandı. Yeni emojiler, daha parlak ve yüzlerde daha fazla ifadeye sahip.

WhatsApp Business, havayolu şirketleri, e-ticaret ile ilgilenen bankalar gibi büyük şirketlere ücretli hizmetler için testler yapmaya başladı.

WhatsApp Web’e benzer bir sistemin iPad’lere geleceği de son gelişmeler arasında.

Snapchat

Instagram’daki gelişmeler neticesinde kan kaybeden Snapchat, masaüstü uygulaması ile yeni atak yapmaya hazırlanıyor.

Sanat eserlerini yeni geliştirdiği Snapchat Art uygulaması ile sokağa çıkarmayı planlayan Snapchat, yenilenmeye devam ediyor. Uygulama, Uygulama ile dijital dünya üzerinden sokaklarda sanat eserleri görülebilecek.

Instagram

E-ticaretin güvenli çözümlerinden Shopfiy, Instagram’a geliyor. Satıcılar komisyon ödemek zorunda kalabilir.

Instagram, anket özelliği ile oldukça yoğun ilgi görüyor. İki şıklı ankette kimin ne kadar oy aldığını, kimin hangi şıkka oy verdiğini de görebiliyorsunuz. Instagram hikayelere yazılan yazılar için ayrıca renk seçme ve hizalama özelliği de geldi.

Facebook

Facebook, şirketler için “Workplace Chat” (İşyeri Sohbeti) uygulamasını test etmeye başladı.

Genç kitleyi yakalamak için Instagram’ı satın alan Facebook, çok hızlı büyüyen bu mecrayı kendisine entegre ederek, gücünü artırmaya çalışıyor. Facebook Story şu an ABD’de, sonrasında tüm ülkelerde Facebook’ta görüşebilecek.

Facebook’tan Asılsız Haber Tespitine Yardımcı Eğitim Aracı

“Asılsız Haberleri Tespit Etme” kılavuzu kullanıma açıldı.

İnsanlara asılsız haberleri tespit etmeleri konusunda yardımcı olma amacındaki Facebook, Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine yeni bir eğitim aracı sundu. 5 Ekim 2017 tarihinden itibaren kullanıma açılmaya başlanan “Asılsız Haberleri Tespit Etme” kılavuzu, kullanıcıların dikkatini çekmesi amacı ile Türkiye’de Facebook kullanan 44 milyon insanın Haber Kaynağı’nın en tepesinde belirecek.

Kullanıcılar, kılavuz gösterimine tıkladıklarında Facebook Yardım Merkezi’ne ulaşarak; web uzantılarının kontrol edilmesi, kaynağın araştırılması ve söz konusu başlıkla ilgili diğer raporların aranması gibi konularda daha fazla bilgi ve kaynağa ulaşabilecek. Facebook bu araçla hem platform içinde hem de dışında asılsız haberleri tespit etme konusunda insanlara yardımcı olmayı hedefliyor.

Asılsız haberlerin Facebook topluluğu açısından zararlı olduğuna ve doğru bilgi akışının önünde engel teşkil ettiğine inanan Facebook, asılsız haberlerle mücadelede sürekli olarak yeni araçlar geliştiriyor. Facebook’un söz konusu çalışmalarının önemli parçalarından birini de insanların asılsız bir haberle karşılaştıklarında daha bilgili kararlar vermelerine yardımcı olacak taktiklerin paylaşılması oluşturuyor. Asılsız haberlerle mücadele kapsamında Türkiye’de Kadir Has Üniversitesi ile işbirliği yapan Facebook, platformu kullanan insanlar için güvenli ve saygılı bir deneyim oluşturmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: MediaCat

Dijital reklam yatırımları ilk altı ayda yüzde 14,6 büyüdü

2017’nin ilk yarı Dijital Reklam Yatırımları IAB Türkiye tarafından açıklandı. IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken,160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi:“2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

  2016 ilk 6 ay Milyon TL 2017 ilk 6 ay Milyon TL Değişim  %
DijitalReklamYatırımToplamı* 927,62 1063,13 14,61
Display ReklamYatırımları 545,98 617,54 13,11
Gösterimya da tıklamabazlı 427,70 459,78 7,50
Video reklamyatırımları 91,78 122,70 33,69
Native 26,51 35,07 32,29
Arama Motoru ReklamYatırımları 329,60 386,99 17,41
Ücretli sıralama yatırımları 329,60 386,99 17,41
İlanSayfalarıReklamYatırımları 44,46 49,81 12,02
Diğerleri 7,58 8,79 15,93
E-posta 2,75 2,99 8,80
In-game advertising 4,83 5,80 20,00

*Yaratıcı işler, mevcut müşterilere yapılan CRM çalışmaları, SEO yatırımları dahil değildir.

SosyalMedyaReklamYatırımları** 126,65 160,74 26,91
Mobil** 285,30 454,59 59,34
 
Programatik** 164,30 625,29 280,58

**Sosyal Medya, Mobil ve Programatik, Format Bazlı Dijital Reklam Yatırımları içinde yer aldığından ayrıca toplama eklenmemelidir.

Kaynak: Marketing Türkiye

Facebook’tan Reklamverenler İçin Yeni Özellik

Kullanıcılar, fiziksel mağaza ziyaretlerine göre reklamlarla karşılaşabilecek.

Facebook, reklamverenler için yeni bir özellik sunuyor. Buna göre Facebook’a konum erişimi izni verildiği taktirde, yakın zamanda markaların veya rakiplerinin fiziksel mağazalarını ziyaret eden kullanıcılar, Facebook hesaplarında aynı markaların dijital reklamları ile karşılaşabilecek.

Offline dünyada gerçekleşen alışverişlerin online reklamlar ile ilişkisinin ölçümü için Google ve benzeri şirketler markalara birtakım imkânlar sağlamaktaydı. Facebook ise işi bir adım öteye taşıyarak, kullanıcılarına fiziksel dünyada yapılan gezintilerine göre reklam göstermeye başlıyor. Tabii bunun için kullanıcıların öncelikle Facebook’a konum bilgisini erişme hakkını vermeleri gerekiyor.

Kaynak: Ad Age

YouTube Reklamverenin Gönlünü Alma Yolunda

Reklamveren yakın zamanda yeni marka güvenliği araçlarına sahip olacak.

ABD ve İngiltere’deki birçok büyük reklamverenin, YouTube ve Google Display Network’ü boykot etmeleri geçtiğimiz haftanın en dikkat çekici gelişmeleri arasındaydı. Tahmin edilebileceği üzere yaşananlara kayıtsız kalmayan Google yetkilileri, yapılan açıklamalarda konunun ciddiyetinin bilincinde olunduğunu ve reklamverene marka güvenliği sağlamak için gerekenlerin yapılacağını belirtmişti. Bu yolda atılan ilk adım dün itibarıyla gün yüzüne çıkmış görünüyor.

YouTube, DoubleVerify ve Integral Ad Science gibi üçüncü parti marka güvenliği tedarikçileriyle işbirliğine giderek reklamverenlerin yatırımlarının “uygunsuz içerikler” nedeniyle boşa gitmemesi için çalışılacağını duyurdu. Google tarafından yapılan açıklamada Media Ratings Council’a akredite olan firmalarla yeni reklam doğrulama araçları geliştirmek için çalışılacağı belirtilirken, potansiyel çözümlerin sunulacağı tarihe ilişkin bir detay ise verilmedi.

Atılan bu adım anlamlı olsa da büyük oranda muğlak olduğunu söylemek de mümkün. Zira DoubleVerify yetkilileri bundan sonra ne olacağına dair bilgi sahibi olmadıklarını belirtiyorlar: “An itibarıyla, planladıkları çözüme dair herhangi bir detay almış değiliz.”

Kaynak: Advertising Age

Büyük Şehirlere Minimalist Logolar

Rus grafik tasarımcı Vladislav Smolkin, büyük şehirlerin hikâyelerini minimalist logolarla anlatıyor.

Saint Petersburg, Rusya menşeli Vladislav Smolkin müşteri portföyünde dünyanın farklı bölgelerinden küçük ve orta ölçekli markalar bulunan bir grafik tasarımcı ve logo sanatçısı. Müşterileri için yaptığı işlerin yanı sıra, pek çok tasarımcı gibi, kişisel projeleri de bulunan Smolkin’in çalışmalarından biri de CITIESET adında bir dizi minimalist logo tasarımından oluşuyor.

Tarihleri ve içerdikleri zenginlikle dünyanın en büyük ve önemli addedilen bazı şehirler için bir dizi logo tasarlayan sanatçının; her birinde ilgili şehrin alametifarikasının bulunduğu, bir bulmaca gibi çözülmeyi bekleyen minimalist tasarımlarını incelemek için buyurun.

Merak edenler, Vladislav Smolkin’in Behance sayfasına buradan ulaşabilirler.

Apple iPhone X tanıtıldı.

Apple, akıllı telefonun geleceği olarak tanımladığı iPhone X’i tanıttı. Tamamı cam tasarımı olan cihaz 5.8 inç Super Retina ekrana, A11 Bionic çipe, kablosuz şarj özelliğine ve çift optik görüntü stabilizasyonu özellikli geliştirilmiş bir arka kameraya sahip. iPhone X müşterilere, yeni TrueDepth kamera destekli Face ID’yi kullanarak cihazın kilidini açmanın, kimlik doğrulamanın ve ödeme yapmanın yenilikçi ve güvenli yeni bir yolunu sunuyor. iPhone X için 27 Ekim Cuma gününden itibaren 55’ten fazla ülke ve bölgede ön sipariş verilebilecek. 3 Kasım Cuma gününden itibaren ise mağazalarda bulunabilecek.

“On yıldan uzun bir süredir, amacımız tamamı ekran olan bir iPhone üretmekti. iPhone X bu vizyonun gerçekleşmiş hali,” diyen Apple’ın Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jony Ive sözlerine şöyle devam etti: “On yıl önce iPhone piyasaya sunulduğunda, Multi-Touch ile mobil telefonlarda çığır açtık. iPhone X, iPhone için yeni bir dönemi işaret ediyor. Cihaz değil, sunduğu deneyim ön plana çıkıyor.”

Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phillip Schiller ise şunları söyledi: “iPhone X akıllı telefonun geleceğidir. Yenilikçi TrueDepth kamera sistemi, etkileyici Super Retina ekran ve nöral sisteme sahip çok hızlı A11 Bionic Çip gibi yeni olağanüstü teknolojilerle dolu. iPhone X akıcı ve yeni kullanıcı deneyimlerini mümkün kılıyor. Face ID ile iPhone’un kilidini açmaktan, etkileyici AR oyunlarını oynamaya, Mesajlar’da Animoji paylaşmaya kadar çeşitli özellikleriyle iPhone’un önümüzdeki on yılının başlangıcı.”

iPhone X hakkında detaylı bilgiye Apple web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Cannes ödüllü en yaratıcı 19 outdoor çalışması

En yaratıcı işlerin ödüllendirildiği bir festivali daha geride bıraktık. Cannes Lions 2017 geleneksel ve dijital reklam kampanyalarının iç içe geçtiği outdoor çalışmalarını ödüllendirdi. Minimalist tasarımlardan hiç yayınlanmamış kampanyalara, ABD seçimlerinden sosyal sorumluluk projelerine, işte Cannes’da Grand Prix ve Altın Aslan ödülü alan outdoor çalışmaları…

Grand Prix ve Altın Aslan ödülü

“What’s Happening”
Twitter, San Francisco

“State Street Global Advisors – Fearless Girl”

McCann Newyork

Altın Aslan ödülleri

“Heinz – Steak, Burger, Fries”
David, Miami / Sterling Cooper Draper Pryce, New York

“Aeromexico – Borders San Luis Rio Colorado”, “Borders Ciudad Juarez”, “Borders Rio Bravo” Ogilvy & Mather, Mexico City

“Volkswagen Trucks – Grey Gate, White Gate”
AlmapBBDO, São Paulo

“Der Tagesspiegel – Trump”
Scholz & Friends, Berlin

“Bijoux Indiscrets – Orgasm Sound Library”
Proximity Madrid

“Nike – Unlimited Stadium”
BBH, Singapore

“Tigo-Une – Payphone Bank”
Grey Colombia, Bogotá

“Deutsche Telekom – Magenta Unleashed”
Saatchi & Saatchi, London

“Pedigree – Dog Channel”
AlmapBBDO, São Paulo

“Ikea Canada – Cook This Page”
Leo Burnett Toronto

“ITC Savlon – Savlon Healthy Hands Chalk Sticks”
Ogilvy & Mather Mumbai

“Tourism Ireland – Doors of Thrones”
Publicis London

“Heineken – The Cliché”
Publicis Brasil, São Paulo

“Boost Mobile – Boost Your Voice”
180LA, Santa Monica

“Tiger Beer – Air-Ink”
Marcel Sydney

“Amnesty International – The Refugee Nation”
Ogilvy New York

“Wrigley/Skittles – Give the Rainbow”
Mediacom, London / adam&eveDDB, London

Kaynak: Marketing Türkiye